Kategorie

Proekologiczne metody antykorozyjne używane w Malow - fosforanowanie cyrkonowe i konwersja cyrkonowa

Jedna z najważniejszych kwestii dla producenta mebli metalowych Malow z elementami metalowymi to ich trwała ochrona przed rdzą i korozją. Ważne jest, by szafy metalowe długo wglądały estetycznie i nie miały śladów zniszczenia. Istnieje wiele metod rozwiązania tego problemu.

Można wykorzystywać technologie tradycyjne chemiczne, albo innowacyjne proekologiczne. W dzisiejszych czasach ludzie mają coraz większą świadomość bezpieczeństwa środowiska. Firma Malow wpisuje się w ten nurt stosując nowoczesne technologie proekologiczne, które jednocześnie są korzystne pod względem ekonomicznym i działają skutecznie. Takie metody antykorozyjnego zabezpieczenia metalu to fosforanowanie cyrkonowe i konwersja cyrkonowa.

Co to jest fosforanowanie

Meble metalowe zawierające elementy z blachy bądź ze stali mogą być bezpiecznie użytkowane, kiedy są odpowiednio pokryte wysokiej jakości substancjami antykorozyjnymi. Dzięki odpowiednim metodom ich estetyczny wygląd jest na długo zabezpieczony i nie nosi śladów rdzy. Najpopularniejszą metodą przygotowania elementów metalowych do pokrycia farbą lub lakierem jest fosforanowanie. Jest to proces chemiczny albo elektrochemiczny, w wyniku, którego zostaje wytworzona matowa i na ogół szara warstwa ochronna na czystym metalu.

Powstała powłoka jest odporna na działanie wysokich temperatur i jest elektrycznie nieprzewodząca. Nie rozpuszcza się ani w wodzie, ani w rozpuszczalnikach organicznych. Znakomicie przylega do metalu, zwiększa właściwości antykorozyjne nawet o 80 procent.

Fosforanowanie żelazowe w szafach metalowych Malow

Proces fosforanowania żelazowego jest przeprowadzany w specjalnych wannach w gorących kwasach fosforanowych i roztworach fosforanów. Powstała powłoka ma właściwości izolacyjne i antykorozyjne. Stanowi swego rodzaju podkład dla farb i lakierów. Ma kolor szary, grafitowy lub czarny i znakomicie niweluje refleksy świetlne. Ten rodzaj fosforanowania najczęściej stosuje się do powierzchni stalowych przed malowaniem proszkowym.

Fosforanowanie cynkowe w szafach metalowych Malow

Dla metali ocynkowanych odpowiednią metodą jest fosforanowanie cynkowe, które polega na wytworzeniu na powierzchni metalu warstwy fosforanów cynku.  Powstała powłoka jest porowata i może mieć różną grubość. Nadaje się do malowania proszkowego. 

Tradycyjne metody fosforanowania mają wady. Powstałe w ich wyniku powłoki są cienkie, a to nie stanowi idealnej ochrony przed korozją.

Metoda fosforanowania cyrkonowego , a szafy metalowe Malow

Cyrkon to metal, który jest ostatni w układzie okresowym pierwiastków. Posiada właściwości antykorozyjne. Jest odporny na działanie wody, kwasów, zasad, wody i soli. Jego stosowanie pozwala na skuteczne zabezpieczanie blach przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Fosforanowanie cyrkonowe to bardzo innowacyjna technologia. Dzięki zastosowaniu unikalnego systemu proteinowych katalizatorów zapewniona jest bardzo dużą efektywność powlekania fosforanem cyrkonu przy niewielkim trawieniu powierzchni metalu. Proces fosforanowanie cyrkonowego jest przeprowadzany w specjalnej komorze. Powstaje odporna na korozję warstwa cyrkonowa, twardsza niż te powstałe w wyniku stosowania fosforanowania żelazowego i cynkowego. Jest to metoda proekologiczna, charakteryzuje się mniejszym zapotrzebowanie na energię, zredukowanym obciążeniem dla środowiska naturalnego i zdrowia pracowników. Charakteryzuje się wyższą wydajnością procesu w porównaniu z fosforanowaniem żelazowym i cynkowym

Konwersja cyrkonowa w meblach Malow

Efektem zastosowania konwersji cyrkonowej jest bardzo plastyczna i przyczepna powłoka nanoceramiczna. Farba utrzymuje się na niej długo. Jej szczelności wpływa na równomierne położenie farby lub lakieru. Stanowi rewelacyjną ochronę antykorozyjną, dużo wyższą od popularnego fosforowania żelazowego. Przeciwdziała powstawaniu rdzy pod  farbą. Badania wykazały, że blacha nią zabezpieczona nie wchodzi w reakcję z sola do 480 godzin. Elementy metalowe poddane konwersji cyrkonowej dłużej wyglądają świeżo i estetycznie. Powłoka cyrkonowa nie jest podatna na uszkodzenia, świetnie chroni metal przed wilgocią.

Konwersja cyrkonowa jest technologią przyjazną dla środowiska. Nie zawiera fosforanów, lotnych składników organicznych oraz metali ciężkich. Jest stosowana w przemyśle motoryzacyjnym i przez czołowych producentów sprzętu AGD. Stosowanie konwersji cyrkonowej i malowania farbami proszkowymi ogranicza zużycie energii i wody.

Proekologiczne metody fosforanowania cyrkonowego i konwersji cyrkonowej - podsumowanie

Tworzenie powłok przy zastosowaniu fosforanowania cyrkonowego, czy konwersji cyrkonowej  jest nowoczesne i bardzo innowacyjne. Są to technologie przyjazne dla środowiska, a przy tym wykazujące wysoką skuteczność antykorozyjną. Powstałe dzięki nim warstwy zapobiegają uszkodzeniom. Ze względu na koszty technologiczne niestety metody te są mniej popularne. 

Nasza firma ABES stawiając zarówno, na jakość, jak i na ekologię preferuje zabezpieczenie powierzchni mebli poprzez fosforanowanie cyrkonowe lub konwersję cyrkonową oraz malowanie proszkowe. Daje to gwarancję długoletniego użytkowania bez korozji wyprodukowanym przez nas meblom.


Menu

HTML postback sprzedażowy TwD - skopiuj i wklej na stronie z potwierdzeniem zamówienia lub zgodnie z